Pasy damskie

Stylizowane pasy damskie o różnych szerokościach- to ostatnio bardzo popularny element damskiego ubioru. CYTOJ !!! »

Opaski męskie-Pasy bacowskie

Górale nosili rozmaite pasy, z których najkosztowniejszy był pas bacowski zwany również opaskiem. Szeroki, zapinany na podłużne sprzączki, zdobiony wyżłobieniami, mosiężnymi guzami i ćwiekami, był nie tylko ozdobą stroju. Chronił właściciela przed chłodem, ułatwiał podnoszenie ciężarów, zabezpieczał brzuch przed urazami. Uszyty z dwóch warstw skóry, pomiędzy które wsuwano kieszonki, służył także do przechowywania ważnych dokumentów i pieniędzy CYTOJ !!! »

Torebki

Wyrób Skórzanych Torebek damskich jak i toreb męskich - na specyjlne zamówienie wg indywidualnych upodobań CYTOJ !!! »

Ręcznie sztancowana rozetka w centralnej części -napewno przyciągnie uwagę :) CYTOJ !!! »

 

Józef Wojtas

Józef Wojtas- mój ojciec cucha2Bukowina Tatrzańska

Wierch Kurucowy 42

tel. 018 20 771 60

Dziedzina twórczości: krawiectwo i haft

 

Pochodzi z Jurgowa, w Bukowinie Tatrzańskiej mieszka od 20 lat. Z zawodu jest cieślą, a krawiectwo i hafciarstwo traktuje jako hobby. Szyje i haftuje przede wszystkim portki góralskie, cuchy białe i czarne – pytackie, rzadziej kapce – pantofle regionalne, a także ornaty. Jego nauczycielem był Andrzej Czernik – Miedziak, który skroił Józefowi pierwszą parę portek i dał mu do wyszycia. I tak zdolny uczeń wzorując się na mistrzu, szybko się usamodzielnił, zaczął szyć sam, a pierwsze cuchy – czarną i białą sprezentował swoim synom. Formy i kroje do tych cuch otrzymał właśnie od Franciszka Czernika. Tajniki tej dziedziny sztuki poznawał też u Franciszka Galika – Sobola i Stanisława Skupnia – Szarka z Gliczarowa. Józef Wojtas pochodzi z artystycznie uzdolnionej rodziny z Jurgowa, jego brat Tomasz zajmuje się artystyczną snycerką. Józef poszukuje własnego stylu. Lawiruje pomiędzy wzorami i formami, które otrzymał lub podpatrzył u swoich nauczycieli. Cały czas poszukuje i kolekcjonuje stare wzory, fotografie, ale też tworzy własne kompozycje, bardziej nowoczesne. Szyje też chętnie dla Słowaków i spiszaków z Jurgowa – bogate portki spiskie, których hafty są bardziej różnorodne we wzornictwie i kolorystyce niż podhalańskie. Poprzedni Wójt Bukowiny, który zarządzał zarówno częścią Spisza jak i Podhala, otrzymał kiedyś w prezencie portki pół na pół z haftem spiskim i podhalańskim (nogawki wyhaftowane były asymetrycznie), a wykonawcą tego dzieła był właśnie Józef. Należy dodać, że Józef Wojtas potrafi także malować, jego obrazy związane są z tematyką sakralną.

One Response to Józef Wojtas

  1. Brawo gratulacje dla autora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>